REGULAMIN
Organizacji konsultacji dla uczniów klas 4-8 w Szkole Podstawowej w Starych Bogaczowicach
podczas pandemii wirusa SARS-CoV2 (COVID-19)
§1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy regulamin powstał na podstawie:
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. (Dz. U. 2020 poz. 491) w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii i związanych z nim wszystkich obowiązujących restrykcji;
- Wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 15 maja 2020 r. dla (https://gis.gov.pl/).
- Celem niniejszego regulaminu jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci, rodziców/opiekunów oraz pracowników szkoły, w trakcie prowadzonych zajęć opiekuńczych.
- Od 25 maja 2020 r. umożliwiamy uczniom klas VIII uczestnictwo na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub grupowych.
- Od 1 czerwca 2020 r. umożliwiamy uczniom klas IV – VIII uczestnictwo na terenie szkoły w konsultacjach indywidualnych lub grupowych.
- Udział uczniów w konsultacjach jest możliwy po wyrażeniu pisemnego oświadczenia przez rodzica.
§2
Sposób organizowania zajęć – konsultacji dla uczniów
- Konsultacje prowadzone są wyłącznie dla uczniów.
- Konsultacje dla uczniów klas odbywają się według ustalonego przydziału – Planu konsultacji dla klas VIII
- Plan konsultacji dla klas IV-VII, które rozpoczną się od 1 czerwca zostanie umieszczony na stronie szkoły do 29 maja 2020 r.
- Wskazane jest wcześniejsze umówienie ucznia z danym nauczycielem, z którego konsultacji chce skorzystać.
- Nauczyciele prowadzący zajęcia z przyporządkowanymi im oddziałami powinni zadbać o to, by zajęcia odbywały się wyłącznie w wyznaczonych salach. Zabronione jest prowadzenie zajęć z grupami dzieci z różnych oddziałów, czy przemieszczanie się dzieci pomiędzy poszczególnymi oddziałami.
- W sali może przebywać maksymalnie do 12 uczniów.
- Minimalna przestrzeń dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 m² na 1 ucznia.
- Zabronione jest organizowanie zajęć z udziałem osób niebędących pracownikami (nauczycielami) szkoły.
- Sale, w których organizowane są zajęcia z dziećmi, powinny być wietrzone, co najmniej raz na godzinę.
- Uczeń korzysta wyłącznie z własnych przyborów.
§3
Podejmowanie czynności higieniczno-sanitarnych
- Uczniowie korzystający z konsultacji korzystają wyłącznie z wejścia znajdującego się na górze (dawne gimnazjum).
- Zabrania się uczniom przemieszczania się na terenie szkoły poza salami wyznaczonymi na konsultacje.
- Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego zobowiązana jest obligatoryjnie skorzystać każda osoba wchodząca do szkoły.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby.
- Z konsultacji nie może korzystać uczeń, którego rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na pomiar temperatury jego ciała przy wejściu oraz jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych podczas przebywania ucznia na terenie szkoły. Zgoda na pomiar musi być wypełniona i podpisana przez rodzica / opiekuna i przyniesiona przez dziecko do szkoły. Bez pisemnej zgody uczeń nie będzie wpuszczony do szkoły.
- W trakcie zajęć w szkole nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa – zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Obowiązuje jednak zachowanie 1,5 m odległości. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia. Maski obowiązują na terenie korytarzy i w autobusie szkolnym.
- W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia dziecka, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić służby medyczne, informując jednocześnie o podejrzeniu wystąpienia u dziecka choroby COVID-19.
- W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio dziecka należy upewnić się, że nie będzie miało ono kontaktu z innymi dziećmi, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.
- Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19 powinien niezwłocznie udać się do izolatki, informując jednocześnie o tym dyrektora szkoły. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u pracownika przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki dzieciom.
- W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, pracownika niezwłocznie odsuwa się od pracy i wstrzymuje się przyjmowanie do szkoły kolejnych grup dzieci.
- Ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, bądź autobusu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca się im stosowanie do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/korona wirus oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym. O wystąpieniu objawów chorobowych należy powiadomić właściwą stację sanitarno – epidemiologiczną, w celu ustalenia dalszego postępowania.
- W przypadku wystąpienia u dziecka lub pracownika szkoły objawów choroby COVID-19 personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku placówki.
- W przypadku wystąpienia u dziecka lub pracownika szkoły objawów choroby COVID-19 personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku placówki.
- W przypadku wystąpienia koronawirusa u pracownika lub wychowanka szkoły, zawiesza się zajęcia w szkole, za zgodą organu prowadzącego, na czas oznaczony na podstawie § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. poz. 69, ze zm.) oraz zawiadamia się organ sprawujący nadzór pedagogiczny o zawieszeniu zajęć.
- W placówce obowiązują instrukcje Głównego Inspektora Sanitarnego:
§4
Pozostałe regulacje
- Informacje organizacyjne dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 będą udostępniane rodzicom na stronie internetowej szkoły.
- Na tablicy informacyjnej znajdują się aktualne numery telefonów:
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna; ul. Armii Krajowej 35c; 58-302 Wałbrzych; adres email: www.psse-walbrzych.pl, Telefon alarmowy 607 634 297, 517 946 116, 518 134 767
- Służby medyczne – 999 lub 112.
- Organ prowadzący – Gmina Stare Bogaczowice (74) 8452 220
Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników szkoły oraz rodziców i opiekunów prawnych dzieci.