W dniu 9.10.2017 i 16.10.2017 w godzinach 13.30 – 18.30 uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej (10 uczniów) wraz z opiekunem p. Januszem Chomiczem wzięli udział w warsztatach z rękodzieła z pisania ikon. Warsztaty odbywały się w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu w ramach projektu „Tradycja łączy pokolenia”. Projekt zakłada współpracę między seniorami i juniorami w celu stworzenia wspólnych prac wytwórczych. Zajęcia z pisania ikon prowadziła pani Sylwia Sobieraj, która przekazała niepowtarzalną technikę pisania ikony. Każdy z grupy biorących udział w zajęciach dostał specjalnie dostosowaną cienką deseczkę, na której powstała ikona. Do dyspozycji były farby, pędzle, kleje, różne środki chemiczne, płatki złota i srebra. Przed rozpoczęciem pracy odbył się mały wstęp w formie prezentacji, tłumaczący zasady tworzenia ikon. Uczestnicy mogli też obejrzeć albumy z dziełami z ikonografii i zyskać wiele cennych rad od specjalistki w tej dziedzinie na temat pisania ikon. Początkujący najpierw rozpoczęli od zagruntowania deseczek specjalną farbą i narysowaniu szkicu ikony. Mogli inspirować się szablonami z albumów lub wymyślać własne. Ważnym elementem w ikonie jest pozłacanie, czyli złocenie. Złoto nimbów, świętych postaci lub całego tła wskazuje na niebiańską światłość, uosabiającą obecność i świętość samego Boga. Stąd każda postać osoby świętej przedstawianej na ikonie, okolonej złotym nimbem, mówi nam o Bogu, który przeniknął jej życie i dopełnił go swoją chwałą.
Malatura rozpoczyna właściwy proces ikonopisania. Polega on, w najogólniejszym ujęciu, na wydobywaniu światła z podkładów malarskich, zwanych „sankirami”. Każdy z elementów ikony, takich jak oblicza i pozostałe odsłonięte części ciała, szaty, elementy architektoniczne itp. pokrywamy jednolitą barwą. W tym celu możemy posłużyć się dwoma różnymi technikami: albo nałożenia kilku cienkich warstw farby, aż do uzyskania pożądanej jednolitej powierzchni. Kolejne kroki to nakładanie jasnych (coraz jaśniejszych) laserunkowych warstw w celu wydobycia brył postaci i pozostałych elementów ikony.Ostatnią technologiczną czynnością ikonopisania jest zabezpieczenie warstwy malarskiej i pozłoty. W tym celu, a także dla dopełnienia spójności farby, należy pokryć odpowiednim werniksem. Te wszystkie złożone operacje zostały przez młodzież i seniorów opanowane i tak powstały nasze ikony pod kierownictwem pani Sylwii. Serdecznie dziękujemy Muzeum w Wałbrzychu oraz fundacji „Krzyżowa” za zaproszenie nas do projektu.
W piątek 20.10.2017 w naszej szkole, w pracowni kulinarnej pod fachową opieką p. Janusza Chomicza oraz oczywiście dyrekcji szkoły odbędą się warsztaty kulinarne. Warsztaty mają na celu przekazanie, zaprezentowanie i wykonanie przez seniorów starych, ciekawych przepisów dzisiejszemu młodemu pokoleniu.
Film Wiktora Koniecznego z IIa gmnazjum z warsztatów z pisania ikon: https://drive.google.com/open?id=0B1Jqt-Ydg5YoM0wyZDQ2dWN3Mnc