To, co dla dorosłego jest odruchowym zachowaniem, dla dziecka, zwłaszcza młodszego, jest skomplikowaną czynnością. Tak właśnie jest z przechodzeniem przez jezdnię. Zadanie to wymaga: oceny sytuacji, podjęcia decyzji i wprowadzenia jej w życie w odpowiednim momencie. Dla dzieci nie jest to wcale proste. Niezależnie od tego, gdzie dziecko przechodzi przez jezdnię, musi upewnić się, że kierowca nadjeżdżającego samochodu widzi je i zwalnia. Jeśli tak, sprawdza raz jeszcze, czy nic nie nadjeżdża i zdecydowanym, szybkim krokiem pokonuje jezdnię. Niewątpliwie najbezpieczniej przejdzie przez jezdnię na wyznaczonym przejściu, przez tzw. „pasy”, które znajdują się przy naszej szkole. To nie znaczy jednak, że jest to miejsce w 100% bezpieczne. Na pasach także zdarzają się potrącenia. Pieszy, przechodząc przez jezdnię, ZAWSZE więc powinien zachować szczególną ostrożność.
Dzieci z klas 0-III w dniu 7 września 2017 roku, na zaproszenie p. pedagog Małgorzaty Mieli, spotkały się z panem dzielnicowym mł.asp.Rafałem Gorgoniem. Pan policjant przekazał dzieciom wskazówki na temat przechodzenia przez jezdnię:
1.Nie przechodź „z marszu”, zwolnij, a gdy widzisz samochód - zatrzymaj się.
2.Zanim postawisz krok na jezdni, ZAWSZE, niezależnie od tego, gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz.
3.Jeśli idziesz z rówieśnikami, przerwij rozmowę i skup się, zanim wejdziesz na jezdnię. Oceń sytuację, sprawdź dobrze, czy nic nie jedzie - dopiero wtedy przechodź.
4.Szybko pokonuj jezdnię, ale nie przebiegaj.
5.Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych.
6.Nie wchodź nagle na jezdnię spoza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, autobusu, który zatrzymał się na przystanku.
7.Jeśli nie ma przejścia dla pieszych, przechodź tam, gdzie dobrze widać sytuację na drodze.
8.Szczególnie uważaj w czasie złej widoczności: deszczu, mgły oraz o zmroku. Kierowca wtedy także ma ograniczoną widoczność i później niż w dzień zauważa pieszego.
9.W stosunku do kierowców stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
To było pouczające spotkanie. Nigdy nie jest dość lekcji o bezpieczeństwie.