Historyczne rekonstrukcje to zbiór działań, podczas których ich uczestnicy odtwarzają w strojach i za pomocą artefaktów wytworzonych współcześnie, względnie oryginalnych, konkretne wydarzenia z przeszłości lub różnorodne aspekty życia w wybranym okresie historycznym.
Próby przenoszenia wydarzeń historycznych do współczesności celem przybliżenia jej publiczności bywają określane terminem żywej historii, gdyż przy każdym takim projekcie zwraca się szczególną uwagę na dramatyzm wydarzeń oraz dbałość o zachowanie realiów.
W ramach zbliżających się obchodów 210 rocznicy Bitwy pod Strugą, 28 kwietnia uczniowie gimnazjum uczestniczyli w żywej lekcji historii. Naszą szkołę odwiedzili goście, którzy wzbudzili wielkie zainteresowanie uczniów. Pan Cezary Skała, doświadczony rekonstruktor, wystąpił w mundurze i wcielił się w postać pułkownika Wiliama Lawlessa, dowódcy legionu irlandzkiego, w którym służyli Polacy. Legion brał udział w bitwie o Złotoryję, walczyło w nim ponad dwustu naszych rodaków. Jedenastu żołnierzy z tego legionu dostało Order Legii Honorowej. Pan Cezary opowiedział o przebiegu bitew z udziałem wojsk napoleońskich w naszym regionie. Okazało się, że członkowie stowarzyszenia zupełnie sami przygotowują stroje, w których biorą udział w rekonstrukcjach. Lekcję wzbogacała prezentacja umundurowania i uzbrojenia żołnierzy biorących udział w bitwie.
Pan Krzysztof Wieczorek - właściciel Pałacu w Strudze, z zamiłowania historyk, w przystępny i barwny sposób opowiedział o przebiegu Bitwy pod Strugą.
Uczniowie mogli się przekonać, że historia nie musi być nudna.
Dziękujemy za wizytę i niecodzienną lekcję historii.