4 pazdziernika zorganizowany zostal przez p. J. Romaniszyn i p. J. Strzyz wyjazd 44-osobowej grupy uczniów kl.III-V do Krzeszowa.
Pocysterski kompleks klasztorny swoja wspanialoscia i przepychem mial pomóc w walce z reformacja.
EUROPEJSKA PERLA BAROKU.
Najwiekszym skarbem Sanktuarium jest najstarszy w Polsce wizerunek Maryi-ikona Matki Bozej Laskawej. Architektura, rzezba, malarstwo polaczone ze swiatlem z bocznych naw idealnie komponowaly sie tworzac magiczne zjawisko estetyczne” Theatrum sacrum”, do której zwykly czlowiek nie mial na co dzien wstepu…
Pod opieka profesjonalnego przewodnika, z którym swietnie porozumiewala sie nasza grupa, poznalismy równiez historie sasiadujacej z Bazylika budowli-kosciola sw. Józefa, stanowiacego przyklad sztuki wczesnego baroku. Cale wnetrze swiatyni pokryte zostalo malowidlami wykonanymi przez najwiekszego artyste tej epoki na Slasku-Michaela Willmanna oraz jego uczniów. Jest to cykl 50 malowidel przedstawiajacych genealogie i dzieje swietej Rodziny.”Slaski Rembrandt” umiescil równiez samego siebie na trzech sposród nich.
Scheda po „bialych mnichach” jest przeogromna i przebogata. Niezmiernie cieszy, ze znajduje sie na terenie naszego Regionu, jest celem licznych pielgrzymek oraz turystów, pragnacych spotkac sie z NMP na terenie Malej Czestochowy, jak okreslaja Krzeszów monografowie.
W imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziekuje Paniom Katechetkom.