foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa Telefon i faks: 74 8452263 e-mail: zs.starebogaczowice@gmail.com ulica Główna 172a 58-312 STARE BOGACZOWICE

Moja Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Starych Bogaczowicach

Galeria zdjęć

        Wszyscy pamietamy sobote 16 pazdziernika. To dzien „Jubileuszu 65-lecia Szkoly w Starych Bogaczowicach. Przybylych gosci bardzo serdecznie powitala pani dyrektor Krystyna Witkowska-Nogawka, podkreslajac motto „Jubileuszu” – mysl Eliasa Canetti’ego:

„Istota wspomnien polega na tym, ze nic nie przemija”.

      Na wstepie przekazala slowa od ksiedza Wojciecha Sekowskiego, panstwa Marii i Karola Urbanowiczów oraz panstwa Anny i Zbigniewa Wierzchuckich, którzy nie mogli przyjechac na spotkanie, ale przekazali wszystkim pozdrowienia i zyczenia.

        Potem nastapila chwila wspomnien. I czego sie dowiedzielismy?

Otóz 1 wrzesnia 1945 roku u boku p. Grzybowskiej i p. Wieczynskiego do lawek zasiedli: Switenki Jaroslaw, Stoklosa Józef, Rajca Franciszek, Stoklosa Piotr, Sliwka Józef, Switenki Jaroslaw, Kowalczyk Jan, Glinska Helena, Maszczynski Andrzej, Chwedczuk Mariusz i Horawski (Morawski?) Józef. W kolejnym roku szkolnym na zajecia uczeszczaja 83 osoby - najmlodszy ma lat 7, a najstarszy – 17 lat.

Dziesiec lat pózniej (25 sierpnia 1955 roku) podczas przygotowania do nowego roku szkolnego w ksiegach czytamy, ze w szkole pracuja cztery osoby, a funkcje kierownika sprawuje p. Michal Soltys. Organizacja harcerska zajmuje sie p. Janina Baczkowska, biblioteka – p. Aleksandra Dragan, SKO - p. Helena Owsianka, a p. Michal Soltys kieruje kolem odbudowy Warszawy. To ostatnie dzialanie pamietaja juz tylko najstarsi uczniowie szkoly, choc nie tylko w Starych Bogaczowicach.

W roku 1967/68 Rade Pedagogiczna tworza: Janina Stoklosa, Helena Jacyszyn, Hanna Lisowska, Teresa Tylewska, Aleksy Paszkowski, Maria Wojnar, Halina Kiraga, Krystyna Weber, Marta Switenka, Teresa Kowalska i Michal Soltys. Dziesiec lat pózniej jedenastoosobowa grupa nauczycieli kieruje p. Karol Urbanowicz. Szkola podlega Gminnemu Dyrektorowi – p. Mieczyslawowi Szubie. Preznie dzialaja w niej kola przedmiotowe, uczniowie i nauczyciele wiele razy uczestnicza w popularnych wówczas czynach spolecznych.

 Zapiski ksiegi protokolów z roku szkolnego 1982/83 informuja, ze w placówce pracuje Karol Urbanowicz, Irena Harmak (zastepca gminnego dyrektora), Malgorzata Fasciszewska (zastepca dyrektora szkoly w Starych Bogaczowicach), Genowefa Koropczuk, Helena Jacyszyn, Janina Stoklosa, Maria Urbanowicz, Marta Switenka, Dauria Skrypkina, Anna I Zbigniew Wierzchuccy, Jadwiga Harmak i Larisa Cieslak.

Dziesiec lat pózniej szkola kieruje p. Jolanta Korzewicz. Zajecia realizowane sa w trzech budynkach, kazdy w kiepskim stanie. Dlatego w lutym 1997 roku z wielka radoscia przyjeto oddanie segmentu „D” nowej szkoly. Potem oddano „C”, w 2000 roku – „B”, czyli gimnazjum, a 6 grudnia 2003 „A” tj. hale sportowa.

      Przez te wszystkie lata szkola wspólpracowala z róznymi instytucjami i osobami, a czesto bez tej wspólpracy wielu rzeczy by nie zrealizowano.

     Pani dyrektor serdecznie podziekowala jej przedstawicielom: Spóldzielni Produkcyjnej „Przyszlosc”, Policji, Sluzbie Zdrowia, Ksiezom, Prasie, Gminnej Bibliotece, rodzicom oraz prezesowi i trenerowi klubu kolarskiego, który dzisiaj nosi nazwe LKKS Górnik Walbrzych/ZS Stare Bogaczowice.

     Podziekowala takze obecnym wladzom Gminy Stare Bogaczowice: panu Leszkowi Swietalskiemu - wójtowi Gminy oraz Radzie Gminy z jej przewodniczacym – p. Janem Makosiejem. Podkreslila, ze niektóre zajecia z jezyka obcego i matematyki odbywaja sie dzieki dodatkowym finansom pochodzacym spoza subwencji oswiatowej, które wyasygnowala z wlasnego budzetu wlasnie Rada Gminy.

       Poniewaz „Istota wspomnien polega na tym, ze nic nie przemija”, dlatego wiosna przyszlego roku po raz pierwszy w naszej placówce rozpocznie sie konkurs pt. „Historia Szkoly w Starych Bogaczowicach”. A jest o czym pamietac!

 

galeria zdjec

Contribute!
Books!
Shop!