foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Szkoła Podstawowa Telefon i faks: 74 8452263 e-mail: zs.starebogaczowice@gmail.com ulica Główna 172a 58-312 STARE BOGACZOWICE

Moja Szkoła

Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Starych Bogaczowicach

Galeria zdjęć

              Dnia 13 wrzesnia 2010 roku grupa gimnazjalistów naszej szkoly skorzystala z zaproszenia Niemieckiego Towarzystwa Spoleczno-Kulturalnego w Walbrzychu i wziela udzial w seminarium „ Kultura i dzieje Dolnego Slaska”.

Niezwyklym gosciem spotkania byl znany artysta i pisarz, Pan Henryk Waniek. Pewnego dnia doszedl do wniosku, ze wszystkiego nie da sie namalowac, lecz mozna opisac. Jedyna tematyka, która go interesowala to Slask. Jak mówil: „ciagle go poznaje”. Tu sie urodzil i zyl w srodowisku, gdzie scieraly sie dwie kultury: polska i slaska. Przez dlugi czas odczuwal Slask jako „pustynie kulturalna – wielki poligon komunizmu”. Dopiero w 1989 roku pomyslal, by ten region uczynic pierwszym przedmiotem swoich ksiazek. Pan Waniek szczególnie ceni sobie kontakt z mlodzieza, kiedys nawet pracowal w szkole. Jak sam okreslil:” Byla to dla mnie jedna z najcenniejszych przygód”. Niewiele brakowalo, aby zostal nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Slaskim.

Spotkanie z P. Henrykiem Wankiem przebiegalo w milej atmosferze. Uczniowie Zespolu Szkól

w Starych Bogaczowicach mieli równiez niezwykla sposobnosc rozmowy z Pania Irena Kurasz, pracownikiem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wroclawiu. Okazalo sie, ze Pani Irena niegdys, w latach osiemdziesiatych, byla uczennica Szkoly Podstawowej w Starych Bogaczowicach. Jako pracownik Konsulatu zajmuje sie glównie mniejszosciami narodowymi.

Seminarium, w którym uczestniczyla nasza mlodziez, bylo niezwykle ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.

 

 

Redakcja KLEKSA

 

foto galeria

Contribute!
Books!
Shop!